گام‌هایی در حد مقدورات در راستای خدمتی صادقانه به زندانیان

مدیر کل زندان های استان خراسان جنوبی در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته قوه‌قضائیه برگزار شد،گفت: امسال پنج اولویت را سازمان‌ زندان‌های کشور به استان‌ها ابلاغ کرد و تلاش های شبانه روزی مجموعه زندان های استان برای تحقق این اولویت هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان های استان خراسان جنوبی،«علی عبدی» بابیان این که در حوزه قضایی با توجه به بازید های انجام و ارفاقات قانونی(اعم از آزادی مشروط،تعلیق در مجازات و آزادی پایان حبس) از هفته قوه قضائیه سال گذشته تا کنون بیش از 1200 نفر زندانی آزاد و مشمول ارفاقات قانونی شدند افزود:در این مدت بیش از 6000 مورد مرخصی اعطا شده است.

وی با اشاره به این که زندان محل نگهداری مجرمین سابقه دار می باشد به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای آن دسته از مجرومین که سابقه ندارند ولی به دلایلی محکوم به دوران حبس شدند برابر سیاست های قوه قضائیه و سازمان زندان های کشور زندان سما راه اندازی شد و ادامه داد: در استان خراسان جنوبی با احداث ساختمان جدید مرکز مراقبت الکترونیک در فضایی به وسعت 500 مترمربع و زیربنای 250 متر مربع با ظرفیت پذیرش 2000 هزار نفری در آبان سال گذشته به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت:برابر مقرارت قانونی تا اکنون هزار و 11نفر محکوم واجد شرایط تحت نظارت الکترونیک قرار گرفتند که دوران محکومیت خود را در کنار خانواده خود سپری کردند.

وی عنوان کرد: با توجه به عفو مقام معظم رهبری(مدظله عالی)و ارفاقات قانونی از سوی قضات محاکم قضایی در استان تعدادی از زندانیان زندان سما آزاد و هم اکنون 205 نفر دوران محکومیت خود را می گذراند.

وی متذکر شد: برای رفاه حال زندانیان 3 هزارو 367 بازید توسط رئیس کل دادگستری،دادستان مرکزاستان و قضات محاکم قضایی از سطح زندان های استان انجام شده که زندانیان بی واسطه مشکلات قضایی خود را با قضات مطرح کردند،این بازید نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش داشته است.

* سرکشی از هزار و ۲۵۰خانواده زندانی نیازمند

مدیر کل زندان های استان خراسان جنوبی، تعداد خانواده‌های تحت‌ پوشش انجمن حمایت از زندانیان استان را هزار و 285 خانواده اعلام کرد و افزود: هم اکنون 2هزار و 424 فرزندان زندانی تحت پوشش خدمات انجمن های استان هستند.

عضو شورای قضایی استان با اشاره به کمک بیش از 9 میلیارد ریالی به خانواده زندانیان نیازمند از ابتدای امسال،از توزیع ۶ هزار و ۳۰ سبد حمایتی و ۹ هزار پرس غذای گرم بین این خانواده ها خبرداد.

عبدی با بیان این که یکی از برنامه های مهم سازمان زندانها برای تحقق عدالت ترمیمی حمایت از خانواده زندانیان می باشد، اشتغال خانواده زندانیان را یکی از اولویت های انجمن حمایت زندانیان برشمرد و افزود: از تیرماه سال گذشته تا کنون 321 نفر با دریافت تسهیلات مورد نیاز، مشغول به کار شدند.

گام هایی در حد مقدورات در راستای خدمتی صادقانه به زندانیان

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه رفع مشکلات خانواده زندانیان یکی از دغدغه های سازمان زندان هاست تصریح کرد: در این راستا هزار و ۲۵۰ بازدید در سطح استان انجام شده است که در هفته قوه قضائیه امسال از 72 خانواده زندانیان نیازمند در سطح استان بازید انجام خواهد شد.

وی از برگزاری 490 جلسه صلح و سازش توسط کمیته صلح و سازش زندان های استان خبردادو گفت: در این جلسات پرونده 383 نفر زندانی مورد صلح و سازش عنوان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد د مدت یادشده: ب مبلغ بیش از 79 میلیارد ریال و حدود هزار و ۸۵۵ سکه بهار آزادی رضایت شکات اخذ شده است.

* اشتغال زندانیان اولویتی فرا روی اداره کل زندان ها

مدیر کل زندان های استان خراسان جنوبی با تاکید بر تلاش های بی وقفه در حوزه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان، به افزایش 22 درصدی اشتغال و افزایش 10 درصدی حرفه آموزی در زندان های استان اشاره کرد

«عبدی» با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های آموزشی با ادارت ذی ربط، از برگزاری 204 دوره مهارت آموزی با بهره مندی 3هزار و 159 زندانی خبرداد.

گام هایی در حد مقدورات در راستای خدمتی صادقانه به زندانیان

وی با اذعان به صدور کارت صنعتگری برای 72 زندانی، راه اندازی کارگاه حوله بافی در اندرزگاه زنان، کارگاه ریسندگی در بازداشتگاه عمومی، کارگاه قالی باقی و کارگاه رشته بری را از دیگر اقدامات در حوزه اشتغال برشمرد.

وی از کسب رتبه برتردر حوزه اشتغال زندان های استان در کشور عنوان کرد و افزود: در این رتبه بندی رشد 53 درصدی اشتغال ،جذب 50درصدی تسیهلات کارافرینی برای زتدانیان،رشد 35 درصدی دستمزد پرداختی و پوشش 36 درصدی اشتغال نسبت به جامعه هدف را شاهد بوده ایم.

* سلامت زندانیان ، مهمترین اولویت سازمان زندان ها

مدیر کل زندان های استان با تاکید بر اینکه توجه به سلامت زندانیان امری مهم و در صدر برنامه های سازمان زندان هاست اظهار داشت: مقوله بهداشت و درمان به عنوان یکی از سیاست‌های سازمانی و شاخص کار زندانبانی همواره مورد تاکید بوده ست.

«عبدی» افزود: در راستای کاهش آسیب اعتیادبرای زندانیان اقدامات درمانی خوبی انجام و همچنین در راستای ارتقاء بهداشت و درمان آنها ویزیت های متعددی توسط پرشکان عمومی، متخصص و تست های مختلف برای زندانیان انجام که نتایجی ازجمله جلوگیری از اعزام های بی مورد به بیمارستان های سطح استان و پیشگیری از عوارض اجتماعی بوده است.

* ارتقاء زیرساخت های فرهنگی در زندان؛ گامی مهم در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

وی، بابیان این که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری انجام‌شده است،بر ضرورت آشنایی زندانیان با مبانی و فرهنگی دینی و قرآنی تاکید کرد و یادآور شد: اگر بافت جمعیتی که امروز در زندان‌ها به سر می‌برند، با قرآن کریم و مباحث دینی ارتباط بیشتری داشتند، بی‌تردید گذرشان به زندان نمی‌افتاد.

وی از راه اندازی اندرزگاه معراج با هدف نشر معارف دینی و روان شناسی اسلامی برای زندانیان زندان مرکزی در هفته قوه قضائیه خبر داد.

وی عنوان کرد: با انجام امور اصلاحی و تربیتی صورت گرفته در زندان های استان هم اکنون بیش از هزار و ۳۰۰ زندانی در فعالیت های قرآنی در رشته های روانخوانی،روخوانی و حفظ قرآن تربیت شده اند.

مدیر کل زندان های استان در خصوص آموزش های رسمی در زندان ها نیز اذعان داشت: در حال حاضر 235 نفر در دوره های نهضت سواد آموزی و دوره اول و دوم بزرگسالان در زندان ها مشغول تحصیل هستند.که زندان های استان سال گذشته رتبه اول کشوری در مباحث سوادآموزی را کسب کرده است.

«عبدی» افزود: مسابقات قرآنی،ورزشی و تورهای زیارتی به مکان های مقدس در سه ماهه امسال برای زندانیان،کارکنان و سربازان وظیفه انجام شده است.

وی با اشاره به این که در سه ماهه نخست امسال بیش از 50میلیون تومان اقلام ورزشی برای زندان ها خریداری شده است گفت: هم اکنون 12 گروه سرود ، تئاترو تعزیه در سطح زندان های استان فعال می باشند.

عبدی اظهارداشت: در حوزه ستاد دیه استان، از هفته قوه قضائیه سال گذشته تا کنون 165 زندانی جرائم غیر عمد آزاد شدند که از این تعداد 4 نفر مربوط به پرونده دیه ،101 پرونده مهریه ونفقه و 59 نفر به دلیل بدهی مالی بوده است.

به گفته وی، باید دیدگاه و نگرش افراد جامعه به زندانیان تغییر کند و به زندانی به عنوان یک عضو جامعه نگریسته شود.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha