۱۲ کتابخانه عمومی در زندان‌های آذربایجان غربی فعال است
کتابخانه

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه، ۱۲ کتابخانه در زندان‌های این استان دایر شده و فعال است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان های آذربایجان غربی،در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی با هدف ترویج هدفمند فرهنگ کتاب و کتابخوانی جامعه زندانیان با اشاره به اهمیت نقش کتاب و کتابخوانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و برقراری عدالت فرهنگی با مراد فتحی مدیرکل زندان های استان دیدار کرد

مصومی مدیرکل کتابخانه های استان گفت :کتابخانه‌های عمومی استان نگاه ویژه‌ای به ارایه خدمات در میان مددجویان زندانی و کمک به فراهم کردن زمینه اصلاح و بازپروری آنان با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.

وی به وجود کتابخانه در ۱۲ زندان استان اشاره کرد و ادامه داد: از این تعداد چهار کتابخانه در زندان‌های شهرستان ارومیه، ۲ کتابخانه در شهرستان خوی و ۶ کتابخانه دیگر در زندان‌های شهرهای میاندوآب، سلماس، نقده، ماکو، مهاباد و بوکان به صورت مشارکتی در حال خدمت به زندانیان است و خدمات کتابخانه‌ای و برنامه‌های ویژه‌ای برای زندانیان ارایه می‌دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی یادآور شد: در ۲ سال اخیر ۱۹ قفسه کتاب جهت تجهیز کتابخانه‌های زندان تحویل این اماکن داده شده است.

معصومی با اشاره به مشارکت یک هزار و ۱۵۰ نفر از زندانیان در برنامه‌های فرهنگی سال گذشته کتابخانه‌های عمومی از جمله مسابقات کتابخوانی و جشنواره کتابخوانی رضوی که بسیار جالب و حائز اهمیت بود، گفت: تلاش ما بر این است با اجرای برنامه‌های فرهنگی و ترویجی، انگیزه زندانیان به کتابخوانی و عادت به مطالعه و انس به کتاب را افزایش دهیم.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی آذربایجان غربی نیز در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه ضمن قدردانی از تعامل و ارتباط اداره کل کتابخانه‌های عمومی در خصوص ایجاد کتابخانه مشارکتی در زندان‌ها، گفت: باید موضوع توانمندسازی فرهنگی، علمی، اطلاعات و معلومات مددجویان در محیط زندگی و پیرامون آنها را با مطالعه و کتابخوانی افزایش دهیم.

مراد فتحی با اشاره به گروه‌های هدف جامعه زندانیان که متشکل از افراد آسیب پذیر و هنجارشکن جامعه هستند، اظهار کرد: از جمله عوامل مهم زمینه‌های بزهکاری فرد و در پی آن محکومیت او به مجازات زندان که بررسی شد، نبود اطلاعات کافی در نحوه معاشرت و مهارت در روند جامعه پذیرسازی شخص بزهکار است.

وی خواستار آموزش کتابداران کتابخانه‌های فعال در زندان‌های استان و ارسال‌های کتاب‌های مفید، بروز و منطبق با نیاز زندانیان توسط کارشناسان کتابخانه‌های عمومی استان شد و آمادگی خود را برای همکاری در اجرای برنامه‌های فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان زندانیان اعلام کرد.

همکاری در برگزاری جلسات نقد کتاب، نشست کتابخوان، مسابقات کتابخوانی و فعالیت‌های فرهنگی متناسب با وضعیت زندانیان، تعامل مشترک در در اجرای برنامه‌های کتاب محور ویژه کارکنان، سربازان، زندانیان و خانواده آنها، ارایه راهنمایی و مشاوره و تهیه لیست کتاب‌های مورد نیاز و مفید مددجویان برای تامین منابع کتابخانه‌های زندان‌ها، همکاری در راه اندازی اهدای کتاب، همکاری در اختصاص تجهیزات کتابخانه‌ای مازاد بر نیاز به کتابخانه‌های زندان، صدور مجوز کتابخانه‌های عمومی مشارکتی زندان‌ها بخشی از تعهدات مشترک طرفین در این تفاهم‌نامه است.

در پایان این نشست و امضای تفاهم‌نامه همکاری، ۳۰۰ نسخه کتاب با موضوعات متناسب به اداره کل زندان‌ها از طرف کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی اهدا شد.

در سال ۱۴۰۱ بیش از یک هزار و ۲۰۰ جلد کتاب و تعدادی نشریه در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و آگاهی بخشی جامعه مخاطب افراد آسیب دیده به این کتابخانه‌ها اهدا شده است و یک هزار و ۱۰۳ نفر از مددجویان و خانواده‌های ایشان به صورت رایگان به عضویت کتابخانه‌های عمومی در آمده و از خدمات کتابخانه‌ها بهره مند شده‌اند.

انتهای خبر/

۱۲ کتابخانه عمومی در زندان‌های آذربایجان غربی فعال است ۱۲ کتابخانه عمومی در زندان‌های آذربایجان غربی فعال است ۱۲ کتابخانه عمومی در زندان‌های آذربایجان غربی فعال است۱۲ کتابخانه عمومی در زندان‌های آذربایجان غربی فعال است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha