حضور نماینده ولی‌فقیه در قزوین در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی استان

آیت‌الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین ضمن حضور در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی قزوین، در جمع معتکفین سخنرانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندانهای استان قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان قدم برداشتن به سمت خدا چندین برابر جواب می‌دهد، ماه مبارک رمضان ماه پرورش انسان است، اگر در غیر ماه رمضان توبه کنیم، ممکن است خیلی محکم نباشد و شکسته شود اما توبه ماه رمضان ماندگار است.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود قرائت یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر با ختم قرآن است، قرآن 6236 آیه دارد، قرائت یک آیه در ماه رمضان برابر با تمام این آیات است، بنابراین باید قدر دانسته شود.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: در ماه مبارک رمضان از خدا چیزهای بزرگ بخواهیم، خدا کم ندارد و کم نمی‌آورد، هر چه نیاز داریم را می‌تواند برآورده کند، خودش هم می‌گوید از من درخواست کنید و به من اعتماد داشته باشید، با شک و تردید نگویید خدایا من فلان چیز را می‌خواهم، بلکه مطمئن باشید خدا کسی را بی‌جواب نمی‌گذارد.

آیت‌الله عابدینی در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی قزوین حضور یافت

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: کرامت انسانی خیلی ارزشمند است، نمازها، روزه‌ها، قرائت قرآن، هر کاری که می‌کنیم به دنبال این می‌گردیم که شخصیت و کرامت ما نمایان شود، این همت می‌خواهد، عبادت یکی از بهترین همت‌ها در این زمینه است، عبادت آدم را به کرامت می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: این نشست‌های دلسوزانه و برادرانه که هر کدام از ما دلسوز دیگران باشیم، این‌ها کرامت انسانی ما را نمایان می‌کند، خداوند در سوره عصر قسم به عصر و عصاره انسانیت یعنی حضرت حجت (عج) خورده است، در ادامه قسم به عصر پیری خورده که آدم می‌فهمد چقدر از عمرش استفاده کرده و چقدر از آن را از دست داده است، در ادامه قسم به عصری خورده که هر کس باید خود را محاسبه کند و برای آینده برنامه‌ریزی کند، پس از این قسم‌ها می‌فرماید همه انسان‌ها در خسران هستند.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: در خسران هستند یعنی سرمایه‌های عمر، عقل، آزادی، زندگی و آبادانی آخرت را می‌بازند، ما این سرمایه‌ها را می‌بازیم، مگر اینکه چند ویژگی داشته باشیم، کسانی که ایمان آورده‌اند، عمل خوب انجام داده‌اند، سفارش به حق کرده‌اند، یعنی اهل حق شده‌اند، این‌ها سرمایه‌های خود را نمی‌بازند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: امیرالمؤمنین (ع) پس از ضربت خوردن، آخرین وصیتشان این بود که هر کجا هستید حق‌گو باشید، حتی اگر به ضررتان بود هم حق را بگویید، برای اجر و پاداش نزد خدا کاری کنید، هر کجا هستید دشمن ظالمان و یاور مظلومان باشید.

آیت‌الله عابدینی در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی قزوین حضور یافت

وی یادآور شد: امیرالمؤمنین (ع) در ادامه صحبت‌هایش فرمود اولاً این سفارش‌ها را به فرزندانم می‌کنم، سپس به خانواده، اهل و خویشاوندم می‌گویم، سپس به هر کسی که صدایم به او می‌رسد وصیت می‌کنم، حضرت بعد از سفارش به حق، سفارش به صبر کرده‌اند، خیلی از ما اگر پایمان به زندان کشیده شده، به این دلیل است که شاید صبر نداشته‌ایم و همین باعث گرفتاری ما شده است، برای مثال در مقابل عصبانیت نتوانسته‌ایم صبر کنیم یا در مقابل خواهش‌های نفسانی نتوانسته‌ایم جلوی خود را بگیریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: این دعاهایی که می‌کنید باعث می‌شود درب زندان به طور طبیعی به روی شما باز شود، البته ما گاهی بیرون هم هستیم اما باز ممکن است در زندان منیت، غرور، غفلت، نادانی و تکبر باشیم، یعنی این‌گونه نیست که فقط افرادی که در چهاردیواری زندان باشد زندانی محسوب شوند، بلکه در حالت کلی کمتر آدمی را داریم که به معنای واقعی آزاد و حرّ باشد.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: اگر کسی آزاد و حرّ باشد، برده اعتیاد، دزدی، زبان تلخ و ظلم و تعدی به حقوق دیگران نمی‌شود.

وی بیان کرد: خداوند در آیه 94 سوره انبیاء می‌فرماید «فَمَنْ یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا کُفْرَانَ لِسَعْیِهِ وَإِنَّا لَهُ کَاتِبُونَ»، یعنی (پس هر که کارهای شایسته انجام دهد و مؤمن هم باشد برای تلاش او ناسپاسی نخواهد بود و ماییم که به سود او ثبت می‌کنیم).

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: خدا در این آیه می‌فرماید کسانی که کارهای خوب انجام می‌دهند و ایمان دارند، من قول می‌دهم کار این‌ها را ضایع نکنم، اگر یک زندانی در دلش با خدا ارتباط برقرار کند، خدا این را ثبت می‌کند، اگر هم توبه کند خدا این را به نفع او بایگانی می‌کند و می‌گوید من نتیجه آن را به تو می‌دهم، یعنی هر کار خوب و قدم خوبی از ته دل انجام شود برای فرد نوشته شده و ضایع نمی‌شود.

آیت‌الله عابدینی در مراسم اعتکاف زندانیان زندان مرکزی قزوین حضور یافت

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین تأکید کرد: خداوند می‌گوید اگر صادقانه و بدون ریا به سمت من بیایید، تحویلتان می‌گیرم و مشکلتان را حل می‌کنم. وی تصریح کرد: ماه مبارک رمضان ماه همت‌های بزرگ است، دعا مانند کلید است، این کلید را برداریم تا مشکلات زندگی و مشکلات روحی و روانی خود را حل کنیم، به خدا بگوییم خدایا ما می‌خواهیم بنده تو باشیم، دست ما را برای بندگی بگیر، بعد با دل پاک و عمل درست در مسیر خدا قدم برداریم.

آیت‌الله عابدینی درپایان یادآور شد: فقط کافی است ما رفیق خوبی برای خدا باشیم، خدا هیچ چیز در محبت و دوستی خود با بندگانش کم نمی‌گذارد.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha