رهایی محکوم از قصاص نفس با گذشت اولیاء دم در یزد

با حضور اولیاء دم و مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان و چند نفر از فعالین اجتماعی و هنر و رسانه در دادگستری استان یزد، یک فقره پرونده قصاص نفس به سازش رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان های استان یزد، حجت الاسلام والمسلمین حسین طهماسبی ضمن تشکر از اولیاء دم به جهت گذشت از قصاص نفس و تقدیر از همه کسانیکه در تحقق سازش تلاش کردند، اظهار داشت: گذشت از قصاص برای خانواده ای که عزیزی را از دست داده کار بسیار سختی بوده و نیازمند داشتن یک روح بلند است.

وی گفت: در پرونده های قصاص، یک خانواده، عزیزی را از دست داده و طرف دیگر پرونده هم معمولا خانواده ای است که در صورت اجرای حکم، یکی از اعضای خود را از دست می دهد.

این مقام قضایی، با بیان اینکه به لطف خداوند پرونده های قصاص نفس در ایران کم است تصریح کرد: شاید در مقایسه با بسیاری از کشور ها حتی کشورهای اسلامی، اینگونه پرونده کم باشد اما همین تعداد کم هم برای این فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی زیاد است.

وی آموزش مهارت های زندگی را ضرورت امروز جامعه ذکر کرد و بیان داشت: در پرونده های خشن خانوادگی، یکی از دلایل اصلی وقوع حادثه و بزه، عدم مهارت های لازم برای زندگی و کنترل خشم است.

رئیس کل دادگستری استان یزد افزود: آموزش مهارت های زندگی می تواند از وقوع فاجعه پیشگیری کند، اما اگر هم اتفاقی افتاد باید فرهنگ صلح، بخشش و گذشت را ترویج کرد تا کینه ها عمیق و ماندگار نشود و خانواده دیگری درگیر مشکل نگردد.

وی بر استفاده از ظرفیت هنر و رسانه برای آموزش مهارت های زندگی تأکید کرد و ابراز داشت: هنر و خلاقیت یک هنرمند باید یک اثر را به گونه ای خلق کند که در کمترین زمان و کمترین دیالوگ، بهترین، جامع ترین، ماندگارترین و اثرگذار ترین پیام را به جامعه برساند.

جت الاسلام والمسلمین طهماسبی با بیان اینکه یک کار کوتاه هنریِ اثر گذار می تواند کار یک کلاس چندین ساعته را انجام دهد، بیان داشت: جامعه، کار خوب و اثر هنری فاخر را می شناسد و آن را دنبال می کند.

وی استفاده از نظر کارشناسان مرتبط و هنرآشنا برای تولید یک اثر هنری فاخر را ضروری دانست و گفت: هنرمندی که قصد دارد در زمینه های تخصصی اقدام به تولید اثر نماید باید از کارشناسان آشنا به آن حوزه تخصصی، مشاوره بگیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد بر استقبال دستگاه قضایی استان از جلب مشارکت هنرمندان در تولید آثار فاخر اجتماعی تأکید کرد و گفت: دادگستری وظیفه خود می داند تمام ظرفیت های خویش را در اختیار جامعه هنری قرار دهد تا آثار فاخر و اثر گذار در زمینه آگاه سازی جامعه و پیشگیری از قوع جرم تولید شود.

شایان ذکر است با تلاش های مجموعه اداره کل زندان، اعضای شورای حل اختلاف و امام جماعت محل، این پرونده قصاص نفس به سازش رسید و محکوم پس از اتمام مدت زندان ناشی از جنبه عمومی جرم می تواند به زندگی بازگردد.

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha