شورای اداری بنیاد تعاون زندانیان استان تهران تشکیل شد

رحیم مطهرنژاد در آخرین شورای اداری سال جاری که با حضور اعضای هیأت اجرایی بنیاد تعاون زندانیان استان تهران تشکیل شد، اظهار داشت: در حال حاضر با تلاش های صورت گرفته، خوشبختانه بیش از سی درصد زندانیان کشور مشغول کار در کارگاه های تولیدی این بنیاد هستند و این برنامه در سال آینده توسعه بیشتری خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل زندان‌های استان تهران، آخرین شورای اداری این بنیاد در سال جاری، با حضوررحیم مطهرنژاد مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور، سیدحشمت اله حیات الغیب مدیر کل زندان های استان تهران، محمدرضا تقی پور مدیر بنیاد تعاون زندانیان استان، اعضای شورا و نیز مدیران زندان های تهران تشکیل شد.
در ابتدای این جلسه، مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان استان تهران ضمن تقدیر از تلاش های کارکنان این بنیاد و مدیران زندان های استان در جهت حرفه آموزی، اشتغال و بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه گفت: اعتقاد کلی بر این است که هر چه مددجویان بیشتری در کارگاه ها مشغول به کار باشند، به همان میزان از آسیب های اجتماعی در نبود سرپرست خانواده کاهش می یابد، زیرا مددجویان هم شغل و هنری می آموزند، هم بخشی از معیشت خانواده خود را فراهم می کنند.
رحیم مطهرنژاد ادامه داد: اخیراً با حضور معاون اول قوه قضائیه بزرگترین کارگاه دوچرخه کشور که تولید قطعات آن از صفر تا صد توسط مددجویان انجام می شود، در ندامتگاه قزلحصار افتتاح شد و این کارگاه در نوع خود بی نظیر بوده، می تواند بخش اعظم نیاز دوچرخه کشور را تأمین نماید.
وی همچنین گفت: در حال حاضر بیش از هزار واحد تولیدی در داخل و خارج از زندان ها وجود دارد که با دستان توانمند مددجویان بالغ بر پنج هزار محصولات مختلف مانند موتورسیکلت، قطعات و روکش صندلی های خودرو، البسه اداری و نظامی، صنابع دستی و دستگاه های صنعتی ساخته و روانه بازار مصرف می شود.
مطهرنژاد افزود: تشکیل ستاد خیرین توسعه اشتغال در زندان ها جزء برنامه های مهم سال آینده است. اگر فضاهای کارگاهی بیشتری در سطح شهر در اختیار بنیاد تعاون قرار گیرد، تجهیزات صنایع مختلف کاربردی و سرمایه در گردش آن را تأمین خواهیم کرد تا آمار سی درصد مددجویان شاغل را افزایش دهیم.
بنا به این خبر در ادامه این جلسه، مدیر کل زندان های استان تهران با اشاره به اقدام بزرگ افتتاح کارگاه دوچرخه در ندامتگاه قزلحصار بیان داشت: ساخت این مجموعه در قزلحصار که متعلق به استان تهران بوده و در حوزه جغرافیایی البرز قرار دارد، موجب رشد اشتغال خواهد بود و فضای خوابگاهی نیز در کنار کارگاه رفت و آمد مددجویان را تسهیل کرده است.
سیدحشمت اله حیات الغیب همچنین گفت: در کنار این امر بر رشد اشتغال مددجویان زن چه در داخل و چه خارج از زندان نیز تأکید می شود، زیرا آنان به دلیل مادر بودن و گاه سرپرستی خانوار بیشتر در معرض آسیب هستند و با هماهنگی های مراجع قضایی، مددجویان واجد شرایط می توانند به جای زندان در کارگاه های سطح شهر مشغول کار بوده، در پایان ساعت کار نزد خانواده و فرزندان خویش بازگردند.
رئیس هیأت اجرایی بنیاد تعاون زندانیان استان تهران تأکید کرد: حضور پزشکان و کارشناسان طب کار، تأمین مربیان مجرب و توسعه فضاهای کارگاهی در سال آینده پیش بینی شده تا مددجویان بیشتری جذب بازار کار و تولید شوند و پس از آزادی نگران اشتغال نباشند.
حیات الغیب تصریح کرد: بسیاری از مددجویان در گذشته توان مالی یا فرصت آموختن حرفه یا هنری را نداشتند، اما بنیاد تعاون زندانیان استان تهران ضمن حرفه آموزی و کمک به صنایع تولیدی کشور موجب شده، مددجو در حین حبس معاش خانواده اش را تأمین نموده، حتی بعد از آزادی نیز امکان ادامه اشتغال در کارگاه های سطح شهر را داشته باشد.
در ادامه جلسه، محمدرضا تقی پور نیز با ارائه گزارشی از خدمات بنیاد تعاون در زندان های استان تهران گفت: در سالی که روزهای پایانی آن را می گذرانیم، علاوه بر توسعه فضاهای کارگاهی در زندان های استان به امر تنوع تولید نیز توجه شده است.
مدیر بنیاد تعاون زندانیان استان تهران ادامه داد: بحمدالله با حضور کارآفرین ها و تولیدکنندگان صنایع مختلف مانند البسه، سراجی، چوب و مبلمان، الکتریکی، چرم، قطعات خودرو و موتورسیکلت این استان در شرایط خوبی به سر می برد ولی تلاشمان بر این است مددجویان بیشتری جذب این کارگاه ها شوند.
وی اظهار امیدواری کرد با برنامه جدید بنیاد تعاون زندانیان کشور در خصوص تشکیل ستاد خیرین توسعه اشتغال در زندان ها عرصه کار و تولید در زندان های استان تهران بیش از گذشته رونق یافته، مددجویان نگران معاش خانواده خویش نباشند.
شایان ذکر است در این جلسه که اشکان کمالی معاون اداری و مالی زندان های استان تهران، اسماعیل جمیاری معاون سلامت، اصلاح و تربیت، اعضای هیأت اجرایی بنیاد تعاون و مدیران زندان های استان نیز حضور داشتند که به بیان مشکلات، راهکارها و برنامه های آتی پرداختند.
انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha