رسیدگی مقامات قضایی استان فارس به درخواست‌های مددجویان زندان عادل‌آباد شیراز

جمعی از مقامات قضایی دادگستری کل استان فارس و دادگاه‌های عمومی انقلاب شیراز، به همراه ۳۰ نفر از قضات با حضور در زندان عادل آباد با اکثریت زندانیان از نزدیک دیدار و ضمن استماع درخواست‌های قضایی آنان، جهت رسیدگی به موارد مطرح شده دستورات لازم را صادر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان‌های استان فارس، قاضی اشرافی معاون رئیس کل دادگستری استان و رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب شیراز در این ارتباط گفت: این نوع رسیدگی در راستای سند تحول قضایی انجام می پذیرد که نظارت بر امور زندانیان را از وظایف اصلی دستگاه قضایی دانسته، ما نیز تلاش کردیم که اجرای احکام حقوقی، محاکم حقوقی، دادگاه های خانواده، دادگاه های انقلاب، از نزدیک زندانیان را ببینند و درخواست‌های آنان را بشوند، نتیجه در دو حوزه مشاهده می شود ، یکی آن مواردی است که بر اساس درخواستهای استماع شده، دستور رسیدگی و رفع مشکل صادر میشود و دیگری پیگیری است که در پی مطالعه و بررسی پرونده دنبال می شود مانند درخواستهای اعسار و... و در هر دو صورت فرد زندانی از ا شادات حقوقی و قضایی توسط قاضی بهره مند می شود.

رسیپگی مقامات قضایی دادگاه عمومی و انقلاب مرکز فارس به درخواست‌های ۵۵۰ زندانی در عادل آباد شیراز

قاضی محمودی رییس دادگاه های کیفری ۲ شیراز هم در این ارتباط گفت: یکی از آثار مثبتی که در برنامه های دیدار چهره به چهره زندانی با مراجع قضایی داراست، این است که زندانی یک ارتباط تؤام با عطوفت و مهر را با مرجع قضایی ، در تعامل با خودش حس می‌کند، و مرجع قضایی نیز به زندانی این موضوع را منتقل می‌کند که پس از آنکه فرد به سبب جرم به زندان محکوم شده، دستگاه قضایی به فکر اوست تا در صورت مشاهده آثار ندامت از جرم و تنبه از آن، در صدد است تا موجبات بازگشت سعادتمندانه فرد را به جامعه فراهم سازد و توجه مردم را به این نکته معطوف میداریم که قطعاً راهکار آخر ما در برخورد با جرائم، مبتنی بر ماندگاری فرد در زندان است.

رسیپگی مقامات قضایی دادگاه عمومی و انقلاب مرکز فارس به درخواست‌های ۵۵۰ زندانی در عادل آباد شیراز

حجت الاسلام خورشیدی رئیس مجتمع قضایی خانواده شیراز نیز در این دیدار و رسیدگی قضایی گفت: توصیه ما به قضات این است که شرایط اقتصادی روز جامعه را لحاظ کنند، میزان اقساط را کمتر زمان تودیع آن را بیشتر و در قبول اعسار زندانیان معذور توجه بیشتری داشته باشند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری زندانیان در حوزه مهریه و نفقه باشیم.

قاضی سخنور رئیس شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری ۲ شیراز هم در این نشست رسیدگی قضایی گفت: دیدن زندانی از نزدیک و اطلاع از مشکلات شخص زندانی، خانواده اش و وضعیت اجتماعی وی، موجب میشود که هرگونه مساعدتی که لازم باشد برای زندانی اعمال شود، در صورت واجد شرایط بودن، دستوراتش صادر شود و این نقش عمده و مؤثری را برای بازگشت دادن زندانیان فاقد سوابق کیفری و کاهش جمعیت کیفری بدنبال دارد.

رسیپگی مقامات قضایی دادگاه عمومی و انقلاب مرکز فارس به درخواست‌های ۵۵۰ زندانی در عادل آباد شیراز

مدیر زندان مرکزی شیراز هم در حاشیه این جلسه دیدار و رسیدگی قضایی گفت: در راستای پیگیری مشکلات پرونده ای زندانیان و کنترل و کاهش جمعیت کیفری و بواسطه برنامه‌ریزی معمول فی مابین مدیر کل زندان‌ها و رئیس کل دادگستری استان، شاهد حضور مستمر مراجع قضایی و قضات در زندان‌ها و دیدارهای چهره به چهره با زندانیان هستیم.

روح الله رضایی دانا تصریح کرد: در همین راستا امروز شاهد حضور مقامات قضایی و قضات دادگاه‌های عمومی انقلاب شیراز در زندان هستیم و امیدواریم که با این اقدامات گوشه‌ای از مشکلات و گرفتاری‌های زندانیان واجد شرایط از این طریق مرتفع شود.

رسیپگی مقامات قضایی دادگاه عمومی و انقلاب مرکز فارس به درخواست‌های ۵۵۰ زندانی در عادل آباد شیراز

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که پیگیری دستورات مراجع قضایی در خصوص زندانیان در مجلس توسط مددکاران کارشناسان قضایی زندان دنبال می‌شود گفت: بصورت خاص یک نفر از مددکاران مجرب را مسوول پیگیری‌ دستورات مقامات قضایی در بازدیدهای معمول از زندان‌ها قرار داده‌ایم که با پیگیری وی و مساعدت مراجع قضایی شاهد نتیجه بخشی در روند اعطای تسهیلات به افراد واجد شرایط هستیم.

مدیر زندان عادل آباد شیراز در خاتمه با تقدیر از حضور موثر و مستمر مراجع قضایی در زندان و دیدار چهره به چهره با زندانیان افزود: در این برنامه شاهد حضور بیش از ۳۰ نفر از مراجع قضایی و دیدار چهره به چهره حدود ۵۵۰ نفر از زندانیان متقاضی با آنان هستیم.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha