انتقال زندان‌ها به خارج از شهر با مولدسازی تسریع می‌شود

تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت اقتصاد و سازمان زندان‌ها برای تفویض اختیار مولدسازی دارایی‌های مازاد این سازمان برای انتقال زندان‌ها به خارج از شهر منعقد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، دکتر غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور درخصوص این تفاهمنامه بیان کرد: ظرفیت مولدسازی اموال و دارایی‌های دولت فرصت بسیار مناسبی است برای اینکه ما بتوانیم از این ظرفیت برای انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: وجود زندان‌ها در داخل شهرها الان هرچند که آسیب‌هایی را برای شهروندان ایجاد کرده‌اند؛ ولی از سویی دیگر ارزش‌افزایی قابل توجهی ایجاد کرده‌اند که این ظرفیت می‌تواند فرصت مناسبی را برای سازمان زندان‌ها در جهت ایجاد، احداث و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام ایجاد کند.

محمدی توضیح داد: در مصوبه مولدسازی، اقدامات اجرایی برعهده وزارت امور اقتصادی و دارایی بود که از طریق سازمان خصوصی سازی اعمال می‌شود و با تفاهمنامه‌ای که منعقد شد، بخش اجرایی کار از سوی سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد به سازمان زندان‌ها تفویض شد که سازمان زندان‌ها از این طریق بتواند خیلی سریع‌تر کار را پیش ببرد.

وی تاکید کرد: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آن باشیم که بخشی از کمبودهای اعتباری را به‌واسطه این ارزش‌افزایی و استفاده از ظرفیت مولدسازی در جهت احداث، تکمیل و تعمیر پروژه‌های نیمه‌تمام خودمان به منصه ظهور برسانیم.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: این ابتکار بسیار خوبی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی بود که در نهایت موجب تسریع در پیشرفت کار خواهد شد.

انتقال زندان‌ها به خارج از شهر با مولدسازی تسریع می‌شود

همچنین امین‌حسین رحیمی وزیر دادگستری نیز درخصوص انعقاد تفاهمنامه همکاری بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان زندان‌ها که با مساعدت وزارت دادگستری و به منظور تسریع در اجرای قانون انتقال زندان‌ها و مراکز اقدامات تامینی و تربیتی موجود به خارج از شهرها از طریق مولدسازی دارایی‌های مازاد سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور انجام شد، اظهار کرد: سال‌هاست که طبق قانون و به نام ضرورت، زندان‌های داخل شهرها باید به خارج از شهرها منتقل شوند اما این امر مستلزم آن است که سازمان زندان‌ها بتواند محلی را فراهم کند تا زندانیان خود را آنجا مستقر کند و پس از آن بتواند کار انتقال را انجام دهد.

وی افزود: از سویی طبق قوانین و مقررات اگر بخواهیم چیزی را بفروشیم باید پول حاصل از فروش آن را به خزانه واریز کنیم و عملاً یک دور ایجاد می‌شد و به هیچ وجه قابل انجام نبود؛ چراکه زندان را نمی‌توان تخلیه کرد و از آنطرف باید بفروشیم و پول آن را به خزانه واریز کرده و بعداً برویم و پول را بگیریم.

رحیمی ادامه داد: با مصوبه مولدسازی و ابتکاری که دکتر خاندوزی وزیر اقتصاد و دکتر رحمتی رییس سازمان خصوصی‌سازی به کار گرفته‌اند، قرار شد که سازمان زندان‌ها با سازمان خصوصی‌سازی به عنوان دستگاه متولی مولدسازی، اقدامات مقدماتی را انجام دهند.

وی افزود: اختیارات این کار به خود سازمان زندان‌ها تفویض شد که کارهای کارشناسی، قیمت‌گذاری، تفاهم با دستگاه‌های دیگر برای ساخت زندان، ارزش‌افزایی و نهایتاً به‌صورت تهاتر یا معاوضه یا خرید، آن هم همزمان که اقدامات واگذاری انجام می‌شود، از آن طرف هم کارها به شکلی پیش رود که زندان‌ها قابل انتقال شوند.

وزیر دادگستری عنوان کرد: با تفاهم نامه امروز، کار با واگذاری اختیارات سازمان خصوصی‌سازی به خود سازمان زندان‌ها، تسریع می‌شود و به زودی می‌توان این کار را انجام داد و شاهد این بود که این آرزو و درخواستی که مردم داشتند که بالاخره زندان‌ها از داخل شهرها به خاج از شهرها منتقل شوند، محقق شود.

لازم به ذکر است؛ تفاهمنامه‌ای به منظور تسهیل فرایندهای مندرج در تبصره 6 ماده 12 آیین‌نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت و به منظور تسریع در اجرای قانون انتقال زندان‌ها و مراکز اقدامات تامینی و تربیتی موجود به خارج از شهرها از طریق مولدسازی دارایی‌های مازاد سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و با همکاری و مساعدت و هماهنگی وزارت دادگستری بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور منعقد شد.

منبع: شادا

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha