بسترهای لازم جهت اجرای طرح زندان ترمیمی در استان یزد مساعد است

با حضور مدیر طرح تحقیقاتی زندان ترمیمی ایران، مرکز مطالعات زندان ترمیمی در استان یزد آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان‌های استان یزد، در آیینی با حضور دکتر محمد فرجی ها عضو شورای تحقیقات سازمان زندان های کشور، دکتر مقبلی مدیرکل زندان های استان، اعضای شورای تحقیقات این اداره کل و جمعی از مدیران و مسئولین زندان های یزد نشست هم اندیشی طرح تحقیقاتی زندان ترمیمی در محل سالن اجتماعات شهید بهشتی اداره کل زندان های استان برگزار شد.

عدالت ترمیمی، صدمه روحی به افراد و آسیب های آن را کاهش می دهد

مدیر طرح تحقیقاتی زندان ترمیمی ایران در این نشست ضمن تشریح اهداف قوه قضاییه و سازمان زندان های کشور در اجرایی نمودن این طرح گفت: خوشبختانه به نظر می رسد در استان یزد بسترهای لازم و اهتمام جدی برای اجرایی نمودن این طرح با رویکردهای علمی، تجربه محور و کیفی وجود دارد.

دکتر محمد فرجی‌ها در ادامه با اشاره به اینکه سیاست های مبتنی بر پژوهش جایگزین رویکردهای سنتی شده است، اظهار داشت: در زندان ترمیمی صرفا فرایند اجرا کافی نیست و انتظار داریم پس از تشکیل کارگروه های علمی، دانایی محوری حاکم باشد تا با تلفیق دانش، تجربه و مهارت، اثربخشی را در پایان ارزشیابی ها شاهد باشیم.

وی تعامل دستگاه قضایی با اداره کل زندان های استان یزد را در کشور زبانزد دانست و افزود: عدالت ترمیمی، صدمه روحی به افراد و آسیب های آن را کاهش می دهد و راهکارهای مناسب به جهت اصلاح رفتار مجرم و همچنین فرد آسیب دیده را ارائه می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: نظام اسلامی با رویکرد اجرای عدالت در جامعه، زمینه های تحقق برنامه های طرح عدالت ترمیمی و همچنین زندان ترمیمی را هموارتر کرده است.

فرجی ها در ادامه با تاکید بر ضرورت علمی بودن این طرح گفت: کمک به بازپروری اجتماعی از خصوصیات زندان ترمیمی است که تحقق آن با برگزاری دوره های مختلف آموزشی تخصصی و مشارکت دستگاه های مختلف اجرایی در استان، امکان پذیر است.

در ابتدای این نشست نیز مدیرکل زندان های استان یزد با اشاره به آمادگی این اداره کل برای اجرای طرح زندان ترمیمی گفت: اداره کل زندان های استان یزد با اجرای طرح "زندان اجتماع محور" که شخص استاندار نیز از آن حمایت و بیش از 38 دستگاه اجرایی در آن مشارکت دارند، آمادگی اجرای مرکز مطالعات زندان ترمیمی را دارد.

رضا مقبلی قرایی گفت: نگاه علمی به مباحث زندانبانی و علمی شدن فرایندهای زندانبانی اسلامی کمک شایانی به کاهش آسیب های اجتماعی خواهد کرد.

وی افزود: تحقق اهداف زندان ترمیمی نیازمند حمایت سایر دستگاه های اجرایی استان است و اداره کل زندان ها به تنهایی توانایی باز اجتماعی کردن مددجویان را ندارد.

مدیرکل زندان های استان کاهش ارتکاب جرم و کاهش بازگشت مجدد مددجویان به زندان را از اهداف مشترک طرح "زندان اجتماع محور" و زندان ترمیمی دانست و گفت: ایجاد امنیت پایدار و جامعه پذیری مجدد مجرمان، کاهش هزینه های زندان و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی را در پی خواهد داشت.

در ادامه ی این نشست روسای ستادی اداره کل زندان ها، مدیر زندان مرکزی ، روسا و کارشناسان زندان های استان نیز به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای خبر/

بسترهای لازم جهت اجرای طرح زندان ترمیمی در استان یزد مساعد است

بسترهای لازم جهت اجرای طرح زندان ترمیمی در استان یزد مساعد است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha