ظرفیت بزرگترین مزرعه پرورش شترمرغ زندانیان شرق کشور دو برابر می‌شود

معاون اشتغال و کارآفرینی بیناد تعاون زندانیان کشور گفت: زندان های خراسان جنوبی با ایجاد بزرگترین مزرعه پرورش شتر مرغ شرق کشور صاحب برند است و پیگیری می شود تا ظرفیت این مزرعه را به ۲ برابر تبدیل کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان های استان خراسان جنوبی، «جبار باقری» معاون اشتغال و کارآفرینی بنیادتعاون زندانیان کشور در سفر یک روزه به خراسان جنوبی در حاشیه بازید از حوزه اشتغال زندان مرکزی اظهارداشت: اولویت اصلی سازمان زندان ها و همچنین بنیاد تعاون زندانیان در کشور اشتغال زندانیان است.

وی افزود: حرفه آموزی و اشتغال یک امر بسیار مهم و حیاتی در زندان ها است چراکه وقتی زندانی در زمان تحمل حبس حرفه ای در داخل زندان یاد بگیرند بعد از آزادی دیگر سربار خانواده خود نیست.

وی با بیان این که زندان های خراسان جنوبی با ایجاد بزرگترین مزرعه پرورش شتر مرغ شرق کشور آن هم در مجاروت زندان مرکزی بیرجند در کشور صاحب برند است افزود: زمینه توسعه صعنت پرورش شتر مرغ در استان را پی گیر هستیم که بتوانیم قبل از سال جاری ظرفیت این مزرعه را به ۲ برابر تبدیل کنیم.

معاون اشتغال و کارآفرینی بیناد تعاون زندانیان کشور با اشاره به این که بعضی از کارگاه های اشتغال زندانیان در کشور دیگر توجیه اقتصادی ندارد که باید در یک برنامه ریزی دقیق طرح جایگرینی شغلی دیگر را محیا کنیم ادامه داد: یک از مشکلات حوزه اشتغال زندانیان در کشور زمینه فروش تولیدات زندانیان بوده که باید بنیاد تعاون بستر فروش آن هم مشتری پسند را محیا کند.

«باقری» تاکیدکرد: خراسان جنوبی در زمینه تولیدات کشاورزی، باغی و کارگاهی زندانیان کارهای خوبی انجام داده یک از این کاره ها نمایشگاه دائمی آن هم در بازار بیرجند که این امر خیلی به فروش تولیدات زندانیان کمک می کند.

معاون اشتغال و کارآفرینی بیناد تعاون زندانیان کشور اضافه کرد: یکی از توفیقات زندان های استان با توجه به این شرکت صعنتی در این استان مانند دیگر استان از زندانیان بند باز برای امورات خود استفاده نمی کند و از طرفی کارآفرینان در خراسان جنوبی رغبتی به اشتغال زندانیان نشان نمی دهند اما با یک برنامه ریزی درست خود زندان ۴۲ درصد از زندانیان خود را در داخل زندان مشغول بکار کرده است.

ظرفیت بزرگترین مزرعه پرورش شتر مرغ زندانیان شرق کشور دو برابر می شود

خودکفایی ۲۰۹ خانواده زندانی خراسان جنوبی

«علی عبدی» مدیر کل زندان های خراسان جنوبی هم در ادامه گفت: ۱۳ میلیارد تومان حقوق، سال گذشته به زندانیان شاغل خراسان جنوبی پرداخت شده است که این میزان حقوق از محل فروش محصولات و کار زندانی به زندانیان و خانواده آنها پرداخت شده است.

وی با بیان این که حداکثر حقوق برای هر زندانی دارای تخصص ۴۰۰ هزار تومان است افزود: سال گذشته ۲۰۹ خانواده زندانی به خودکفایی رسیدند.

وی ادامه داد: خیران و بخش‌های خصوصی بیش از گذشته از زندانیان حمایت کنند چراکه اگر در این حوزه فعالیت کنند آسیبهای اجتماعی نیز کمتر می شود.

مدیرکل زندان های خراسان جنوبی اضافه کرد: سال گذشته بیش از ۷۲ کارت صنعتگری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان به زندانیان واجد شرایط تحویل شده است.

«عبدی» گفت: از ۶۷ زندانی واجد شرایط تسهیلات ۵۸ نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند.

این مقام مسوول در ادامه افزود: امسال تاکنون بیش از ۲۵۷ نفر در رشته‌های مختلف حرفه آموزی قبولی داشتیم.

«عبدی» با اشاره به اینکه هم اکنون در ۳ حوزه اشتغال نشسته ،کارگاهی و اعزام به کار زندانی فعالیت می‌کنیم اظهار داشت : رشته‌های منبت کاری، شال بافی و گلدوزی، خیاطی، جوشکاری، تصویر سازی، صنایع چوب از جمله رشته های این ۳ حوزه است.

مدیرکل زندان های خراسان جنوبی اظهار داشت: اشتغال، بزرگترین راه گریز از آسیب‌های اجتماعی است که بابهره برداری کارگاه جدید تولید پلاستیک زباله در زندان مرکزی زمینه اشتغال 10 زندانی در فاز اول محیا شده است.

«عبدی» همچنین به مجتمع رفاهی که 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اشاره کرد و افزود: در این مجتمع جایگاه دو منظوره سوخت و فروشگاه وجود داردکه در صورت راه اندازی اشتغال پایدار برای تعدادی از زندانیان محقق می شود.

مدیرکل زندان های خراسان جنوبی ادامه داد: از ابتدای سال 60 دوره مهارتی با همکاری ادارات فنی و حرفه ای ؛جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زندان های استان برگزار شده که بیش از 900 نفر در این دوره ها ثبت نام کرده اند.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha