نباید هیچ زندانی واجد شرایطی از داشتن پابند الکترونیک محروم باشد

اولین همایش راهبردی تبیین ظرفیت‌های مراقبت الکترونیک و زندان مجازی در حوزه تحول قضایی و توسعه حقوق شهروندی  به همت معاونت منابع انسانی  دادگستری کل استان فارس و اداره کل زندان‌های استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندان‌های استان فارس، در این مراسم که با حضور مقامات قضایی و جمعی از مراجع قضایی، مدیر کل زندان‌ها و کارشناسانی از سازمان زندان‌های کشور همراه بود، حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس در سخنانی با بیان اینکه توجه و اجرای منویات مقام معظم رهبری پیرامون سند تحول قضایی یک وظیفه مهم برای تمام کارگزاران نظام در تمام حوزه‌ها به ویژه دستگاه قضایی است گفت: نباید هیچ زندانی واجد شرایطی از امکان داشتن پابند الکترونیک محروم باشد.

 نباید هیچ زندانی واجد شرایطی از داشتن پابند الکترونیک محروم باشد


حجت الاسلام سید کاظم موسوی افزود: رعایت اصل شخصی بودن مجازات‌ها ایجاب می‌کند که بجز زندانی فرد دیگری از وابستگان وی، از اعمال مجازات حبس دچار آسیب نشوند؛ لذا پایند الکترونیک ظرفیت و فرایندی مترقی برای رعایت حقوق شهروندی، توسعه عدالت کیفری و تحول قضایی است که در اختیار قضات قرار گرفته است تا بتوانند تبعات و آثار ناخوشایند اعمال مجازات زندان بر زندانی و خانواده وی را به حداقل‌ها کاهش دهند.

رئیس دستگاه قضایی فارس با اشاره به اینکه پابند الکترونیک قابلیت نظارت دقیق، میدانی و مستمر بر رفتار و فعالیت‌های زندانی را در اختیار مراجع قضایی قرار می‌دهد تصریح داشت: قضات توجه کنند افرادی که واجد شرایط برخورداری از پابند الکترونیک می‌باشند از این تکنولوژی بی‌بهره نمانند.

رئیس شورای عالی قضایی فارس ادامه داد: پابند الکترونیک می‌تواند مسئولیت نظارت قضات در نظارت بر چگونگی اعمال مجازات حبس را به صورت دقیق و کیفی به دنبال داشته باشد. لذا توصیه اکید ما این است همانگونه که گفته‌ایم افرادی را که می‌توان به زندان معرفی نکرد به زندان نفرستید افرادی که واجد شرایط برخورداری از ارفاقات قضایی هستند در زندان نمانند، زندانیان جرام غیر عمد در زندان نمانند همینطور هم تاکید می‌کنیم که افراد واجد شرایط حتماً از پابند الکترونیک برخوردار شوند.

نماینده عالی قوه قضاییه در فارس همچنین با اشاره به آمار زندانیان تحت پوشش زندان سماء گفت: امیدوارم نتیجه این همایش و مفاهیم آموزشی آن به ارتقاء افزایش تعداد زندانیان تحت پوشش زندان مجازی بیانجامد و انتظار بنده این است که در نتیجه این نشست ظرف یک ماه شاهد رشد چند برابری آمار زندانیان تحت پوشش مراقبت الکترونیک باشیم.

وی در خاتمه گفت: غرض قانونگذار از اعمال پابند الکترونیک این است که فرد بتواند در شعاعی کنترل شده، در کانون خانواده و محل کارش فعالیت داشته و از روال زندگی متعادل محروم نگردد.

 نباید هیچ زندانی واجد شرایطی از داشتن پابند الکترونیک محروم باشد


مدیرکل زندان‌های فارس نیز در آغاز این همایش با تقدیر از حمایت‌های ارزشمند رئیس کل دادگستری استان و همکاری مراجع قضایی فارس؛ به ارائه آماری از عملکرد حوزه زندان سماع و مدیریت پابندهای الکترونیک پرداخت و گفت: امروز توسعه زندان مجازی و پابند الکترونیک از شاخص‌ها و اولویت‌های مهم قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها در مسیر سند تحول قضایی است و استفاده از این مهم می‌تواند ظرفیت‌های بسیاری را در کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری و کیفیت بخشی به اقدامات تامینی و تربیتی به دنبال داشته باشد که به خودی خود بخش مهمی از سیاست‌ها و رویکردهای تحول و تعالی دستگاه قضایی را محقق می‌سازد.

اسحاق ابراهیمی با بیان اینکه استفاده از پابند الکترونیک برکات بسیاری را در ابعاد مختلف اجتماعی، عدالت کیفری و حقوق شهروندی به دنبال داشته است گفت: حضور زندانی واجد شرایط در کنار خانواده رفع بسیاری از مشکلات خانواده‌ها در نبود سرپرست، صیانت از شان انسانی افراد، حفظ سرمایه اجتماعی آنان، حفظ فرصت کار، تحصیل و... افراد را در پی دارد و از آنجا که زندانیانی از این امتیاز برخوردار می‌شوند، افراد واجد شرایط خواهند بود؛ بخودی خود ارتقاء سلامت رفتاری جامعه و بهداشت قضایی از طریق اعمال پابند الکترونیک میسر می‌گردد.

وی ادامه داد پابند الکترونیک موجب کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری و کاهش کیفی و کارشناسی تبعات ناشی از مجازات حبس و تعامل زندانیان با یکدیگر است، لذا در حقیقت تبعات مجازات ناشی از زندان در ابعاد مختلف را با استفاده از پابند الکترونیک کنترل می شود.

این مقام ارشد زندان‌های فارس در خاتمه سخنان خود گفت: در حقیقت پابند الکترونیک از مصادیق رعایت حقوق شهروندی برای زندانیان و عاملی موثر در اصلاح و تربیت آنهاست زیرا ضمن اعمال مجازات حبس و محدودیت مد نظر قانونگذار، برای مجرم این فرصت را نیز به وی به عنوان یک انسان اعطا می‌کند که از رفت اسلامی و شرایط نظام نیمه آزادی و مراقبت الکترونیک استفاده کند و بتواند با جبران مافات بازگشتی سعادتمندانه به جامعه داشته باشد.

قاضی صادقی معاون فرهنگی و منابع انسانی دادگستری کل استان فارس نیز در این همایش گفت: هرچند اصل طبقه‌بندی و تفکیک مجرمان در زندان‌ها با اهتمام و پیگیری‌های جدی و ارزشمند میریت امور زندان‌ها بصورت کلی اعمال می‌گردد اما در حقیقت ‌نمیتوان انتظار داشت با فضا و سرانه‌های محدود، اصل تفکیک و طبقه‌بندی بخوبی اجرا شود، از اینرو وقتی فردی با جرم‌های سبک و غیر مهم و بعضاً غیر عمد در کنار مجرمان دیگر قرار می‌گیرند، موجبات تبادل مهارت‌های مجرمانه فراهم می‌شود، لذا پابند الکترونیک علاوه بر تمام امتیازاتی که مسئولین محترم برشمردند این ظرفیت و فرصت را در اختیار قرار می‌دهد که فرد با آسیب بسیار کمتری مجازات حبس را سپری نموده با استفاده از آموزه‌ها و فرایندهای اصلاحی تربیتی بیش از پیش آماده گردد بازگشت سعادتمندانه به جامعه گردد.

رئیس کارگروه پابند الکترونیک سازمان زندان‌ها هم در این نشست با تقدیر از میزبانی مدیرکل زندان‌های استان و نگاه‌های ارزشمند رئیس کل دادگستری در خصوص استفاده از پابند الکترونیک و فرهنگ سازی آن در جامعه قضایی استان ، به ارائه گزارشی از تاریخچه فعالیت زندان مجازی و پابند الکترونیک در ساختار عدالت کیفری پرداخت و گفت: در راستای سیاست‌های قوه قضاییه و با توجه به تاکیدات ریاست محترم سازمان زندان‌های کشور و تعیین مراقبت الکترونیک بعنوان یکی از اولویت‌های مهم راهبردی سازمان زندان‌ها در سال گذشته و سال جاری از سوی دکتر محمدی و همچنین اهتمام و تلاش ویژه حوزه معاونت قضایی و اجر و احکام سازمان زندان ها و تلاش استان‌ها به ویژه استان فارس در راستای استفاده از ظرفیت پابند الکترونیک، امروز شاهد ساز و کاری هوشمند، ایمن و قابل اعتماد موضوع پابند الکترونیک در حوزه زندانبانی هستیم.

صمد سلیمانی همچنین گفت:فن آوری هوشمندانه اتخاذ شده در تجهیزات پابند الکترونیک و سایت‌های مدیریتی آن که تحت عنوان زندان سماء معرفی شده، موجب شده زندانی بصورت کامل تحت نظارت ۲۴ ساعته قرار گیرد و فرصت فعل قانون شکنانه و ناهنجار وی بواسطه این نظارت‌ها و قابلیت کشف تخلفات احتمالی و متصور به حداقل ها کاهش یابد.
این کارشناس حوزه قضایی و اجرای احکام سازمان زندان‌های کشور همچنین از سازگاری بروز تجهیزات نظام نیمه آزادی و پابند الکترونیک همگام با رشد و تحولات تکنولوژی خبر داد و گفت: ما این اعتماد را به مراجع محترم قضایی می‌دهیم که تجهیزات پابند الکترونیک امروز ضمن رعایت حقوق شهروندی مجرمان واجد شرایط، میتواند انتظارات نظارتی لازم را برآورده ساخته و پاسخگوی نیازهای قانونگذار، مراجع قضایی و جامعه در ارتباط با اعمال حبس موثر باشد.

در ادامه نشست توضیحاتی در خصوص فناوری‌های لحاظ شده در خصوص دستگاه و سامانه‌های مرتبط پابند الکترونیک ارائه شد
همچنین مقامات ارشد قضایی و قضات حاضر در نشست سوالات و پرسش‌های خود را پیرامون قابلیت‌های پابند الکترونیک مطرح نمودند که کارشناسان سازمانی به آنان پاسخ گفتند؛ سپس لوح تابلو یادبود برگزاری این همایش به امضا مقامات قضایی و قضات حاضر در همایش رسید و در خاتمه از مرکز مدیریت نظام نیمه آزادی و مراقبت الکترونیک« زندان سما» فارس بازدید به عمل آمد.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha