دکتر محمدی: برنامه ما باید توسعه استفاده از تاسیسات قانونی برای کاهش ورودی به زندان‌ها باشد/ رئیس‌کل دادگستری آذربایجان غربی: تلاش می‌کنیم فرهنگ استفاده بجا، بهینه و حداقلی از اهرم حبس را جا بیندازیم

رئیس سازمان زندان‌ها در دیدار با رئیس‌کل دادگستری آذربایجان غربی تأکید کرد: سازمان زندان‌ها از صدور رای توسط مراجع محترم قضایی، مبنی بر استفاده از پابند برای محکومان واجد شرایط استقبال می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، دکتر غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه برنامه‌های خود در سفر به آذربایجان غربی، در نشست قضایی این استان حضور یافت.

وی با تقدیر از فعالیت‌های قضایی در این استان تأکید کرد: در هر استانی که مقامات قضایی پای کار آمده‌اند، بسیاری از مشکلات زندانیان حل شده همانطور هم که اقدامات قضایی استان آذربایجان غربی ستودنی است.

  • نظارت ما بر محکومین دارای پابند الکترونیک شبانه‌روزی است

محمدی، سازمان زندان‌ها را مجری اجرای احکام قضایی دانست و افزود: کاهش جمعیت کیفری یکی از وظایف مهم ماست که لازم است استفاده از جایگزین‌های حبس، سامانه‌های الکترونیک، نظام نیمه‌آزادی و... به عنوان راهکارهای قانونگذار بر کاهش جمعیت کیفری موردتوجه جدی قرار گیرد.

وی ادامه داد: سمت‌وسوی برنامه‌ریزی ما هم باید توسعه استفاده از این تاسیسات قانونی باشد تا ورودی به زندان‌ها کاهش یابد. ضمن اینکه برخی قوانین قضایی ازجمله استفاده از پابند الکترونیک نیاز به تحلیل حقوقی دارد.

رئیس سازمان زندان‌ها با تأکید بر توسعه افراد حائز شرایط تحت‌پوشش برای پابند الکترونیک گفت: البته نظارت بر سامانه‌های الکترونیک به صورت شبانه‌روزی است و همه محکومان که تحت این سامانه هستند، دائما رصد و کنترل می‌شوند. پایندهای الکترونیک، اقدامی بسیار انسانی بوده که در تاسیسات کیفری ما گنجانده شده است.

محمدی همچنین گفت: سازمان زندان‌ها از صدور رای، توسط مراجع محترم قضایی مبنی بر استفاده از پابند، برای محکومان واجد شرایط استقبال می‌کند

  • بیش از 70 دادرسی‌ها امروز بصورت الکترونیک برگزار می‌شود

همچنین در این نشست رئیس‌کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: ما به زندان به عنوان مقوله‌ای مهم در برنامه‌های عملیاتی استان نگاه می‌کنیم. کاهش جمعیت کیفری، ساماندهی و استفاده از تأسیسات قانونی با استفاده از برنامه‌های ابلاغی و اسناد بالادستی قوه قضائیه در دستور کار مراجع قضایی استان قرار دارد.

ناصر عتباتی افزود: در تلاشیم با استفاده از ابزارهای قانونی، ارفاقات و یا تأسیسات قانونی، مددجویان حائزشرایط را از زندان رهایی بخشیم. مجازات جایگزین حبس یکی از برنامه‌های اولویت‌دار در سال جاری است که البته هدفمندتر صورت می‌گیرد. ما تلاش می‌کنیم این موضوع را جا بیندازیم.

وی با بیان اینکه نگاه خاصی به پتانسیل پابند الکترونیک در این استان وجود دارد، گفت: می‌توان با ابزاری مثل پابند الکترونیک، ماندگاری زندانیان حائز شرایط در زندان‌ها را به حداقل رساند. ضمن اینکه توسعه دادرسی و ملاقات الکترونیک مورد اقدام جدی ماست به نحوی که بیش از 70 دادرسی‌ها امروز بصورت الکترونیک برگزار می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری آذربایجان غربی همچنین خاطرنشان ساخت: هدف ما این است که فرهنگ استفاده بجا، بهینه و حداقلی از اهرم حبس را در واحدهای قضای جا بیندازیم والبته الزامات امنیتی، حقوق و قضایی و اجتماعی را نیز لحاظ خواهیم کرد.

انتهای خبر/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha